هاشمی رفسنجانی

 آیت الله اکبر هاشمی رفسنجانی در دیدار جمعی از علما و فضلای حوزه علمیه قم اظهار کرد: باید مرحله به مرحله این انتخابات، قانونی و عادلانه برگزار شود تا مردم به نامزدهای مورد نظر خود از طیف های مختلف و دلسوز با وجود همه سلایق و گرایش های فکری داخل خانواده انقلاب و نظام اسلامی رأی بدهند تا شاهد انتخاباتی پرشور با حضور حداکثری مردم باشیم.

  رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، به تشریح سهم و نقش مهم و اساسی مردم در قبل و بعد از پیروزی انقلاب اسلامی پرداخت و گفت: زمانی که مردم به دلایل مختلف از شیوه مدیریتی رژیم پهلوی به تنگ آمده بودند و از طرف روحانیون به اوضاع کشور خود پی بردند، وارد صحنه مبارزه شدند و تا پیروزی نهایی، لحظه ای دست از مقاومت و ایستادگی برنداشتند.

 

بر اساس گزارش روابط عمومی مجمع تشخیص مصلحت نظام، وی علاقه، حمایت، پشتیبانی و حضور مردم در صحنه را عامل موفقیت انقلاب اسلامی و امنیت حاکم بر ایران، علیرغم بی ثباتی، جنگ و ترور در کشورهای منطقه توصیف کرد و افزود: اگر می بینید که مردم ایران در امنیت زندگی می کنند، به خاطر این است که آنها به نظام جمهوری اسلامی و کشور خود بسیار علاقه مند هستند.

 

هاشمی، جلب رضایت مردم و اقناع فکری آنان را امری ضروری برای تداوم نظام اسلامی قلمداد کرد و گفت: مردم به خاطر تعدد و کثرت وسایل ارتباط جمعی و دسترسی آسان به انواع اخبار از اقصی نقاط دنیا، روز به روز آگاه تر و باسوادتر می شوند و دایماً در حال بحث و تبادل اخبار و نظر با یکدیگر هستند، از اینرو توجیه کاری و سانسور اطلاعات و اخبار و یا تحریف واقعیت ها، راه به جایی نمی برد.

 

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام با تأکید بر این که باید اجازه و حق اظهار نظر، انتقاد، قضاوت و سوال سازنده در فضای غیرامنیتی و سالم را به مردم بدهیم، خاطرنشان کرد: توجه نکردن به خواست مردم، در درازمدت عواقب بدی به دنبال داشته و این امر با دین مبین اسلام نیز منافات دارد.

 

وی با تأکید بر این که مردم باید بتوانند نامزدهای مورد نظر خود را از بین سلایق و گرایش های مختلف آزادانه انتخاب کنند، گفت: هیچکس مستحق تر از حضرت علی(ع) برای حکومت به امر خداوند نبود، اما پیغمبر(ص) به او گفتند اگر مردم خواستند، بر آنها حکومت کن و اگر نخواستند، به خودشان واگذار کن.

 

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، با تشریح اثرات مثبت و سازنده برگزاری قانونمند انتخابات آتی مجلس خبرگان رهبری و مجلس شورای اسلامی، گفت: حماسه سیاسی ملت ایران در خرداد 92 سبب شد تا دولتی اعتدالی و برخاسته از آرای مردم بر روی کار بیاید و به دنبال آن، تیمی متشکل از افراد با تجربه و اهل فن پای میز مذاکره با قدرتمندترین کشورهای دنیا بنشیند و حقانیت ایران را به دنیا ثابت کند.

 

هاشمی با تأکید بر حفظ دستاوردهای هسته ای ایران در برجام، گفت: نه تنها فعالیت هسته ای صلح آمیز ایران متوقف نشده است، بلکه ضمن ارتقاء تکنولوژی این دانش، فرآورده های آن به ویژه آب سنگین نیز مشتریانی به ویژه غربی دارد.

 

وی با بیان این که دنیا به یمن مقاومت و پایداری ملت ایران و سیاست های عزتمند خارجی به نقش و اهمیت ایران در ایجاد صلح و امنیت در منطقه به یقین رسیده است، گفت: دنیا به حضور ایران در صحنه بین المللی بسیار علاقه مند است و از آن استقبال می کند، چرا که می داند، تعادل و آرامش منطقه، بدون ایران، امری ناممکن و دست نیافتنی است.

 

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، به اذعان سیاستمداران غربی در مورد ایرانیان مبنی بر این که ایران دارای تمدن عظیم و فرهنگ زنده است، اشاره و تصریح کرد: خوشبختانه ایران از نیروی انسانی توانمند و باهوش، منابع طبیعی، تاریخ چندین هزار ساله و هر آن چیزی که به رشد و پیشرفت آن کمک شایانی می کند، برخوردار می باشد و این موهبتی الهی است که باید با وحدت آن را حفظ و تقویت کنیم.

 

وی با تأکید بر این که ایران می تواند بر پایه اسلام ناب، به یک کشور قدرتمند و موفق جهانی تبدیل شود، گفت: ملت ایران با پشتوانه فقه، اخلاق و عقاید منطقی و عالمانه مکتب اهل بیت(ع) می تواند به برترین و بهترین کشور دنیا تبدیل شود.

 

هاشمی، معارف قرآنی را سه بخش عقاید، احکام و اخلاق دانست و افزود: در بین این معارف، اخلاقیات به دلیل نقش و جایگاه ویژه ای که در فرهنگ و انسان سازی دارد، از اهمیت فوق العاده ای برخوردار است و اگر از سطحی نگری در این بخش پرهیز کنیم و حدود یکصد حکم اخلاقی اسلام سرلوحه امور و فعالیت های انسان قرار بگیرد، سعادت و سربلندی دنیوی و اخروی را به دنبال دارد.

 

آیت الله هاشمی رفسنجانی با ابراز تأسف از برخی معضلات اجتماعی، فرهنگی، اخلاقی جامعه از جمله اعتیاد، طلاق، ازدواج های ناموفق و دیگر آسیب های اجتماعی در جامعه، گفت: دوری از رذایل اخلاقی از جمله تهمت، دروغ، افترا، غیبت و تقویت اخلاق و فرهنگ سازی، راه حلی جدی برای این معضلات اجتماعی است.

 

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام در پایان با ابراز امیدواری نسبت به برگزاری انتخابات مجلس خبرگان رهبری و مجلس شورای اسلامی، اظهار داشت: امیدوارم با پایبندی واقعی به اسلام و قانون اساسی، انتخابات خوبی داشته باشیم.

 

در ابتدای این مراسم، حجج الاسلام والمسلمین قادری، غرویان، فیرحی، شریعتی، ادیب و مرتضوی از مدرسین حوزه علمیه قم و اساتید حوزه و دانشگاه به بیان دغدغه ها و دیدگاه های خویش در خصوص رد صلاحیت های اخیر و مسائل سیاسی، اجتماعی و معضلات فرهنگی، سیاستگذاری ها و همچنین ضرورت برگزاری پرشور انتخابات اسفند ماه با مشارکت حداکثری مردم پرداختند.

 

منبع: ایرنا

نظرات (0)
امکان ثبت نظر جدید برای این مطلب وجود ندارد.