نواندیش: رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام خطاب به مسؤولان، صاحبان نفوذ و تصمیم گیران کشورگفت: عرصه انتخابات آینده می تواند موجب افتخار برای کشور باشد، به شرط اینکه در پی حذف یک گروه و میدان دادن به گروه دیگر نباشیم.

 آیت الله اکبر هاشمی رفسنجانی در جلسه -شنبه- مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان این مطلب تاکید کرد: اگر انتخاباتی پرشور و با حضور همه سلایق و دلسوزان داخل خانواده انقلاب انجام شود، موجب افتخار دیگری برای نظام و عظمت و محبوبیت بیشتر رهبری خواهد بود که آینده انقلاب را نیز تضمین خواهد کرد، هر چند قدرت های جهانی علیه ایران توطئه کنند.  هاشمی رفسنجانی تصریح کرد: همه این افتخارات مرهون حضور یک پارچه مردم است و اگر همچنان مردم را برای انقلاب حفظ کنیم، انقلاب و نظام آسیب نخواهد دید.

آیت الله هاشمی رفسنجانی در ابتدای جلسه، با تبریک ایام خجسته و باشکوه دهه ی فجر به مردم متدین و وفادار کشورمان و اعضای مجمع، پیروزی انقلاب اسلامی را با توجه به شرایط سخت آن زمان، از الطاف خداوند دانست و تأکید کرد: رهبری های امام(ره) به ویژه حضور یکپارچه آحاد مردم در انقلاب، عرصه را بر رژیم شاهنشاهی چنان تنگ کرد که راهی جز فرار برایش نماند و حتی در آن زمان گفته شد که شاه پس از مشاهده یکی از تظاهرات های بزرگ مردمی با هلی کوپتر، پس از احضار اعضای دولت خود، معترض شد که چرا به وی گزارش های غلط می دهند.

رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام، با استناد به آیات قرآنی، مبنی بر پرهیز از نزاع، اختلاف و تشتت میان امت اسلامی، گفت: اگر قدردان مردم و دستاوردهای انقلاب نباشیم و نزاع و اختلاف را دامن بزنیم، آسیب خواهیم دید.

به گفته هاشمی رفسنجانی عرصه انتخابات آینده می تواند موجب افتخار دیگری برای کشور باشد، به شرط اینکه قانون و اخلاق و آداب اسلامی در آن رعایت شود. 

هاشمی رفسنجانی اقتدار نظام را در گرو حفظ وحدت مردم، تصمیم گیری های عاقلانه و منطقی و افزایش انگیزه های مردم برای حضور و حمایت از انقلاب و نظام دانست و گفت: نباید مقطعی فکر کرد و باید با درک شرایط زمانی و رشد اطلاعات و آگاهی های روزافزون مردم، به نحوی تصمیم گرفت و عمل کرد که مردم همچنان از نظام و انقلاب خویش حمایت کنند.

رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام، با اشاره به حمایت های بی دریغ غرب، شرق و ارتجاع منطقه از رژیم سابق، گفت: خداوند مردم ایران را آنچنان به وظایفشان آشنا کرد که تا رژیم را ساقط نکردند خیابان ها را ترک نکردند و دست از مبارزه بر نداشتند.

آیت الله هاشمی رفسنجانی، عدم رضایت رژیم شاهنشاهی برای ورود امام(ره) به میهن را جدی دانست و گفت: بر اساس اسناد آن زمان، رژیم که می دانست پس از ورود امام، عمرش نیز به پایان خواهد رسید، ورود ایشان را به تعویق می انداخت.

وی افزود: همین امر منجر به تحصن جمعی از علما و روحانیون در مسجد دانشگاه تهران شد که همزمان، درگیری های شدیدی خارج از دانشگاه بین نیروهای ژاندارمری و مردم در جریان بود و مردم با حمل پیکر شهدا در خیابان های داخلی دانشگاه تهران در شعارهایشان با احساسات بالا از علما می خواستند که آنان را مسلح کنند.

هاشمی رفسنجانی با ذکر خاطرات خود از ایام باشکوه و در عین حال دلهره آور ورود حضرت امام(ره)، گفت: حرکت امام از پاریس تا تهران و نشستن هواپیمای حامل ایشان در فرودگاه و حرکت تا بهشت زهرا که کنترل مسایل در اختیار مردم نبود، لحظات نگران کننده ای را ایجاد کرده بود که این مسیر مانند داستان حضرت موسی(ع) و پیروانش برای انقلابیون بسیار سخت گذشت.

وی تاکید کرد: با وجود همه این خطرات، امام با صلابت و ابهت کامل وارد کشور شدند و پس از اتفاقات بهشت زهرا که با حضور بموقع آقای ناطق نوری و جسارت ایشان، امام به سلامت از محوطه بهشت زهرا از بین خیل جمعیت با خودرو و هلی کوپتر خارج شدند، تا زمانی که امام پس از سپری شدن ساعت ها بی اطلاعی، محل ایشان مشخص شد، لحظات نگران کننده دیگری بود که به بنده، شهید بهشتی و آیت الله موسوی اردبیلی که برنامه ها و هدایت مراسم استقبال و استقرار ایشان را دنبال می کردیم و دیگر مبارزین سپری شد که نهایتاً امام(ره) آخر شب به مدرسه رفاه آمدند که مصداق این شعر معروف است که همان زمان خواندم.

گر نگهدار من آن است که من می دانم / شیشه را در بغل سنگ نگه می دارد

رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام، با توجه به ایام پر دلهره استقرار حضرت امام(ره) در مدرسه رفاه، با توجه به تهدیدات موجود توسط رژیم، گفت: امام مانند کوه در مدرسه رفاه، تهدیدهای ریز و درشت آن زمان را خنثی کردند و به رغم اینکه ظاهراً بختیار در پی کودتا بود ولی آمریکایی ها به دلیل ترس از امام و مردم آنها را منصرف کردند و یا عقلانیت به خرج دادند که عواقب حکومت نظامی، مرتفع شد و انقلاب به پیروزی رسید.

وی تاکید کرد: امام از روز اول مبارزه و ورود به کشور و تا نهایت با مردم بودند و در آن ایام هر چه به ایشان اصرار کردیم که مدرسه رفاه را به خاطر عدم امن بودن ساختمان ترک کنند، ایشان نپذیرفتند که بعدها این ایام باشکوه را در مجلس شورای اسلامی به عنوان روز رحمت یاد کردم.

هاشمی رفسنجانی، ضرورت یادآوری ایام پیروزی انقلاب اسلامی، علل و عوامل واقعی آن را به ویژه برای جوانان کشور مورد تأکید قرار داد و افزود: پیروزی انقلاب اسلامی، پس از سپری کردن انواع و اقسام توطئه ها از جمله شورش ها، کودتا و جنگ که همه قدرت ها اعم از شرق و غرب و ارتجاع در یک طرف و یک ملت تنها در طرف دیگر قرار داشتند، گفت: جنگ با افتخار با فرماندهی امام(ره) تمام شد و خداوند ما را از راه های دشوار و سخت عبور داد.

همچنین حجت الاسلام والمسلمین علی اکبر ناطق نوری به درخواست اعضا به نقل خاطرات خود از اتفاقات روز ورود حضرت امام(ره) به کشور و مسیر حرکت امام تا بهشت زهرا و خروج از آن با خودرو و بالگرد پرداخت و گفت: در شرایطی که تمام مردم ایران و حتی جهان در آن روز وقایع ورود حضرت امام را دنبال می کردند، ولی به دلیل ازدحام مردم و استقبال پرشور آنان از امام، نظم برنامه ها از دست تصمیم گیران خارج شد و امام با لطف و عنایت خداوندی، پس از استقرار در منزل شخصی و سپری شدن لحظات نگران کننده و دلهره آور به مدرسه رفاه منتقل شدند.
نظرات (0)
امکان ثبت نظر جدید برای این مطلب وجود ندارد.