X
تبلیغات
وکیل جرایم سایبری

به گزارش پارس به نقل از قدس، بنابر تصریح آیات قرآن و آموزه های دین روایی بندگان در قیامت مورد حسابرسی قرار گرفته و بابت اعمال خود در دنیا مورد بازخواست قرار می گیرند، مگر عده ای خاص که بی حساب وارد بهشت می شوند.

پیامبر خدا (ص) می فرمایند: «خداوند متعال فرموده است: اى بندگان من که در راه من جنگیدید و در راه من کشته شدید و آزار دیدید و در راه من جهاد کردید! به بهشت درآیید، پس، آنان، بى آن که عذابى بینند و حسابرسى شوند، به بهشت درآیند.»  رسول خدا (ص) همچنین فرموده اند: «در روز رستاخیز، خداوند براى گروهى از امت من بال هایى مى رویاند که با آنها از گورهاى خود به بهشت پرواز مى کنند و در آن به گشت و گذار مى پردازند و هر گونه بخواهند از نعمت هایش برخوردار مى شوند. فرشتگان از آنها پرسند: آیا حسابرسى شدید؟ جواب دهند: ما حسابى ندیدیم. پرسند: آیا از صراط گذشتید؟ پاسخ دهند: ما صراطى ندیدیم. پرسند: آیا دوزخ را دیدید؟ پاسخ دهند: ما چیزى ندیدیم. فرشتگان گویند: شما از امت که هستید؟ پاسخ دهند: از امت محمّد صلى الله علیه و آله.

 فرشتگان گویند: شما را به خدا سوگند مى دهیم به ما بگویید که اعمال شما در دنیا چه بود؟ پاسخ دهند : دو خصلت در ما بود که خداوند به فضل رحمت خود ما را بدین مقام رساند. پرسند: آن دو خصلت کدام است؟ گویند: ما در خلوت و تنهایى خود از معصیت خدا شرم مى کردیم، و به همان اندک روزی که قسمت ما شده بود خرسند بودیم. پس فرشتگان گویند: این مقام حق شماست»

امام سجاد (ع) نیز در این باره فرموده اند: «آن گاه که خداوند عزّ و جلّ همه آدمیان را، از اولین تا آخرین نفر، جمع کند منادی برخیزد و با صدایى که همگان بشنوند بانگ برآورد: کجایند آنان که براى خدا دوستى مى ورزیدند؟ پس گروهى از مردم برخیزند و به آنان گفته شود: بدون حسابرسى وارد بهشت شوید.»

همچنین از امام صادق (ع) است که فرمودند: «در روز قیامت گروهى از مردم برخیزند و نزدیک بهشت آیند و در را بکوبند. به آنان گفته شود: شما کیستید؟ گویند: ما تهی دستانیم. گفته شود: آیا پیش از حسابرسى مى خواهید وارد بهشت شوید؟ گویند: به ما چیزى ندادید تا درباره آن از ما باز خواست کنید. پس ، خداوند عزّ و جلّ فرماید: «راست مى گویند؛ به بهشت در آیید.»

پی نوشت ها:

کنزالعمّال

تنبیه الخواطر

کافی

نظرات (0)
امکان ثبت نظر جدید برای این مطلب وجود ندارد.